|
Данни:
|
Батериите от серията Lithium Professional са с различна химия - Li-FeS2. Разликата спрямо алкалните, електрически, е малко по-високото напрежение: веднага след разопаковането батериите дадоха 7.40 волта (1.85V на клетка), което е значително над нормалното за алкалните (6.3-6.4, около 1.55-1.60 на клетка). След 30-секундната загряваща фаза напрежението падна на 7.03 волта, все още значително по-високо. Средното напрежение за целия разряд - 5.48V - е с над половин волт над алкалните и презареждаемите NiMH. Разликата може да се види най-добре на следната графика:
Ефектът е, че електрониките, които са предвидени за алкални/NiMH батерии ще работят през цялото време така, сякаш батериите са чисто нови (устройствата с мотор ще въртят енергично, фенерите ще светят силно и т.н.).
Другата силно осезаема разлика спрямо нормалните алкални е, че тези клетки са удивително леки (осезаемо като ги вдигнете с ръка). Теглото на 4те клетки е около 61 грама, спрямо 95 грама за 4 Ikea Alkalisk и 115 грама за NiMH презареждаеми (Panasonic).
Литиевите батерии принципно трябва да имат по-висок капацитет от алкалните. В случая, измерният от мен пакет се класира сред най-добрите резултати, но има още какво да се желае. Бях учуден от представянето им, и проверих индивидуалните напрежения с волтметър веднага след главния разряд - и отчетох:
Т.е., ниският резултат е заради лошата окомплектовка: друга четворка с по-добър баланс вероятно щеше да се представи по-добре.
Сред предимствата на тези вид батерии, споменавани в интернет, е тяхното по-добро представяне при екстремни температури. От особено значение за средностатистическия потребител е поведението им в студено време (напр.: фотоапарат през зимата). Колко точно по-добре се държат предстои да тествам (подготвил съм тест във фризер :)).
Доразряд:
(Както споменах, една от батериите беше мъртва след основния разряд, така че доразряда правих само с останалите 3).